გეგმები


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ვოიოლეტა ვოსკანიანი (01005009233)
საგანი: რუსული ენა
სწავლების საფეხური / კლასი:  XI „ბ“ კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 20 მოსწავლე
თემა:  აღზრდის ტიპები
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის „აღზრდის ტიპები“ აუდიოჩანაწერის მოსმენა, გააზრება და გაანალიზება. ასევე შეძლოს საკუთარი აზრის ჩამოყალიბება მოცემულ თემაზე, ინტერაქციაში მონაწილეობა და არგუმენტირებული მსჯელობა.
უნარ-ჩვევები: ინფორმაციის მოძიების,  შედარების, გაანალიზების,  შეფასების, უნარ-ჩვევების განვითარება.
მოსწავლეთა ორგანიზება:   ინდივიდუალური და ჯგუფური
ძირითადი სასწავლო რესურსები:  სახელმძღვანელო, პრეზენტაციები, მპუტე, ტორ, ინდივიდუალური სქემები.

N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)




1
ფაზა 1.

მასწავლებელი ესალმება კლასს, აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს (გაკვეთილზე ქცევის წესებს). შემდეგ მოკლედ აცნობს გაკვეთილის თანმიმდევრობას (მიზანს და თემას).






ვერბალური ახსნა;




 

მთელ კლას



თაბახის ფურცლებზე წინასწარ დაწერილი თემა და მიზანი




3


2
              
               წინარე ცოდნის
გააქტიურება.
აქტივობა 1: მინი-ლექცია თემაზე: „აღზრდის პრობლემა - კაცობრიობის პრობლემა“
აქტივობა 2: სპარტანული აღზრდის მეთოდები და მისი თავისებურება
აქტივობა 3: ლექსიკაზე მუშაობა. ტერმინოლოგიებს შორის სხვაობის ამოხსნა. სინონიმები, ანტონიმები

აქტივობა 4: ბავშვების მიერ წარმოდგგენილი პრეზენტაციები თემაზე : 1) „კვინტილიანი და მისი სისტემა“ ; 2) „მონტენი და მისი აღზრდის მეთოდები“ ; 3) „რუსო და მისი აღზრდის მეთოდები“; 4) „გეგელი და მისი აღზრდის მეთოდები 5) „დობროლიუბოვი და მისი აღზრდის სისტემა“
       


        მინი-ლექცია
კითხვა-პასუხი
ვიდეოკადრები თემაზე: Известные мыслители о воспитании



მთელ კლას



კომპიუტერი
პროექტორი




7






3

ფაზა 2

თემის სიღრმისეული წვდომა

აქტივობა 5: მოსწავლეები ორჯერ უსმენენ ტექსტის „აღზრდის ტიპები“-ს აუდიოჩანაწერს.

აქტივობა 6: მოსმენის პროცესში მოსწავლეები მუშაობენ მასწავლებლის მიერ შემოთავაზებულ ინდივიდუალურ სქემებზე.







ტექსტის: „Типы воспитанияაუდირება

მოსმენის მსვლელობისას ინდივიდუალური სქემის შევსება
კითხვა-პასუხი



  


მთელ კლას

ინდივიდუალური მუშაობა

   




მაგნიტოფონი
თაბახის ფურცელი

კალამი








8



4
ფაზა 3

გააზრების რეფლექსიის ეტაპი

აქტივობა 7; ტექსტის მოსმენის და სქემებზე მუშაობის შემდეგ მოსწავლეები პასუხობენ დასმულ კითხვებზე.

აქტივობა 8:  მოსწავლეები გამოთქვავენ საკუთარ მოსაზრებას აღზრდის ტიპებთან დაკავშირებით და არგუმენტირებულად ხსნიას თუ რატომ ანიჭებენ უპირატესობას ამა თუ იმ აღზრდის ტიპს.





აზრთა გაცვლა-გამოცვლა

კითხვა-პასუხი

დისკუსია









მთელი კლასი












15



5



შეჯამება
     

კითხვა-პასუხი
მოსწავლეები მსჯელობენ და პასუხობენ მასწავლებლის მიერ დასმულ კითხვებს



  მთელი კლასი



რვეული
კალამი



5

6

საშინაო დავალების ინსტრუქციის მიცემა

მასწავლებლის მინი-ლექცია

მთელი კლასი

რვეული
კალამი

  3


7


შეჯამება-შეფასება
მასწავლებლის მოხსენება განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასების მიცემა


მთელი კლასი


რუბრიკები


  4

გაკვეთილის  ბოლოს  მისაღწევი  შედეგები:    :   მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს სხვადასხვა ტიპის აუდიო ჩანაწერი აქტუალურ ან მისთვის საინტერესო თემატიკაზე უცხ.ს.VII.1.
მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე, მონოლოგური მეტყველება უცხ.ს.VII.12
მოსწავლეს შეუძლია ისეთ აქტუალურ საკითხზე საუბარი, რომლებსაც საკითხავ ტექსტებში გაეცნო უცხ.ს.VII.13





Комментариев нет:

Отправить комментарий